Van Gölü Ekspresi - Tur Programı

1.GÜN Değerli konuklarımız, 22:00 da Trabzon’dan kalkacak olan aracımıza sizleri alıyor ve yolculuğumuza başlıyoruz. Gece yolculuğumuzun ardından sabah Van’a  varıyoruz.

2.GÜN VAN KALESİ - VAN KEDİ EVİ - VAN MÜZESİ - AKDAMAR ADASI ve KİLİSESİ - AHLAT SELÇUKLU MEZARLIĞI

Van’a  varışımızla beraber isteğe bağlı meşhur Van kahvaltısı alıyoruz kavut, murtuğa, Van Balı, Van otlu peyniri gibi lezzetleri de tadabileceğimiz meşhur Van kahvaltımızı alıyoruz (ekstra). Van kahvaltısının ardından Van Kalesi MÖ 9. yüzyılın ortalarında Urartu Kralı 1. Sarduri tarafından Van Kalesi eteklerindeki Analı-Kız olarak bilinen kutsal alan önünden varacağımız kale girişinde “Van Kalesi Höyüğü” kazı alanını görerek olağanüstü manzaraya sahip kaleye çıkıyoruz. Kale'de hem modern Van kentini, hem Van Gölü'nü hem de Eski Van'ı fotoğraflama imkanı buluyoruz. Sonrasında, kökeni Urartular'a kadar giden, Van'ın birbirinden zarif “Savatlı Gümüş” işlerini görebileceğimiz bir atölye'de hem alışveriş imkanı buluyor hem de bir gen hastalığı sonucu onları dünyaca meşhur kılan farklı renklerde (kehribar-mavi) açığa çıkabilecek gözleri ile Van Kedi'lerini fotoğraflayabiliyoruz ve daha sonra Gevaş'a doğru yola çıkıyoruz. Burada bizleri bekleyen teknemize binip Van gölü üzerinde sessiz ve huzur veren, hem adanın hem de Artos dağının doyumsuz görüntüsü eşliğinde, yaklaşık yarım saat süren bir yolculukla Akdamar Adası'na geçiyoruz. Van Gölünün en büyük adası olan Akdamar'da UNESCO Dünya Kültür Mirası yolunda bir başyapıt olan Ortaçağ Ermeni Mimarisi ve Sanatının en özel yapıtlarından olan “Surp Haç” kilisesini rehberimizin anlatımları eşliğinde tanıyoruz. I. Hacik Gagik Ardzruni tarafından 915-921 tarihleri arasında Mimar Manuel’e bir manastır kompleksinin merkezi olarak yaptırtılan kilisenin duvarlarında, mevsime göre değişen gün ışığı altında, büyüleyici gölge ve ışık oyunları ile konusunu Tevrat ve İncilden alan kabartma sahnelerinin hikayelerini öğreniyoruz. Yonca planlı kiliseyi de geziyor ve kısa bir tekne yolculuğu ile kıyıda bizi bekleyen aracımızla buluşuyoruz. Daha sonra,  en yüksek zirvesini Artos Dağı'nın oluşturduğu, İhtiyar Şahap Dağları'nın kuzey eteklerinden, Bitlis'in Van Gölü kıyısında kurulu İlçesi Tatvan'a varıyoruz. Anadolu'daki Türk varlığının en eski yerleşik merkezlerinden Ahlat'a varıyoruz. UNESCO Kültür Mirası Listesi'ne aday Ahlat'ta, Türk Sanatı açısından en önemli noktalardan birisi olan, Selçuklu Mezarlığını geziyoruz. Burada yüksekliği 4 metreyi aşabilen mezar taşları ve kümbetleri fotoğrafladıktan sonra otelimize geçip konaklamamızı gerçekleştiriyoruz.

3. Gün VAN GÖLÜ EKSPRESİ - ELAZIĞ – HARPUT KALESİ – MERYEM ANA KİLİSESİ

Sabah otelimizden alacağımız sabah kahvaltımızın ardından Van Gölü ekpresine binip Muhteşem bir tren yolculuğu yapıyoruz yaklaşık oturmalı vagonda 6 saat manzaralarda fotoğraf çekerek ilerliyoruz  varışımızla birlikte daha sonra birçok medeniyete ev sahipliği yapması ile zengin bir tarihe sahip Harput gezimize başlıyoruz. Harput Kalesi, Ulu Camii, Sara Hatun Camii, Cimşit bey hamamı, Arap Baba Türbesi, Meryem Ana Kilisesi ve tarihi Harput evlerini geziyoruz. Harput gezimiz ardından,  Keban Barajına hareket ediyoruz. Burada panoramik fotoğraflarımızı alıyoruz. Ardından Trabzon'a doğru hareket ediyoruz. Akşam saatlerinde Trabzon'da oluyoruz.

 

FİYATA DAHİL HİZMETLER

Trabzon’dan itibaren Konforlu araç ile ulaşım

Profesyanol Rehberlik Hizmeti

Van Gölü Ekspresi Tren Bileti (Tatvan-Elazığ)

Araç İçi ikramlar

1 Gece Konaklama

Otelimizde Açık Büfe 1 Sabah Kahvaltısı

1 Sabah Van Kahvaltısı

1 Akşam yemeği otelde

Programda Belirtilen Tüm Çevre Gezileri

1618 Sayılı Kanun Gereği Zorunlu Seyahat Sigortası